Radu Chioveanu

Născut la 7 noiembrie 1938 în comuna Turcoaia, jud. Tulcea. Aici a frecventat școala primară și gimnaziul. Liceul îl urmează la Brăila-„Nicolae Bălcescu”. Absolvă în 1963 Facultatea de Filologie din cadrul Universității „Al. I Cuza” Iași. A funcționat ca profesor suplinitor la școlile generale din comuna Horia, Turcoaia și titular la Greci. Din 15 iunie 1965 până în februarie 1968 este inspector metodist la Secția Raională de Învățământ, Măcin. De la desființarea raioanelor și crearea județelor, este profesor la liceul din Măcin, unde era titular din toamna lui 1965. A inițiat editarea revistei „Arrubium”, apărută între 1968-1979, în care a publicat mai multe articole în legătură cu istoria școlii românești la Măcin, cu viața culturală a localității. A susținut examenele pentru gradele didactice, în 1983 pentru gradul I cu lucrarea „Valoarea stilistică a substantivului și adjectivului”. Pentru întreaga activitate i s-a acordat în 1974 „Ordinul Muncii” clasa a III-a.